Nošení dětí na těle, šátkování

Proč je nošení ideální prostředek v péči o novorozené miminko vysvětlují výzkumy orientované na hormonální podmíněnost chování matek a dětí. Při kontaktu kůže na kůži vylučuje matka i dítě hormon lásky – oxytocin. Ten je zodpovědný za to, aby dítě bylo spokojené a aby matka byla láskyplnou pečující osobou. Nejvyšší hladina oxytocinu v těle matky a dítěte je v okamžiku porodu a těsně po něm,  ale i pak má oxytocin velký vliv na budování vazby mezi matkou a dítětem. Má také zásadní vliv na kojení. Oxytocin udržuje dítě a matku ve stavu zamilovanosti a zajišťuje, aby docházelo k vzájemnému naplňování jejich potřeb. Oproti tomu opuštěné dítě vylučuje zcela jiný hormon – kortizol. Dnes už víme, že kortizol poškozuje vyvíjející se mozek, je tudíž pro dítě jednoznačně škodlivý a nežádoucí. (Anna Pohořálková)

 

Nabízím jak skupinové tak i individuální (v domácím prostředí) kurzy šátkování. Jsou určeny těhotným ženám i rodičům s dětmi. Nošení dětí je také jedna z činností kontaktního rodičovství. Díky tomu může mít maminka volné ruce. Ulehčuje tak péči o dítě (zvlášť, když je jich více), ale nejen to. Pro děti je samotné nošení po všech stránkách, včetně té psychologické, velkým přínosem! Navíc je naprosto přirozené. Vysvětlíme si, proč a jak působí nošení dětí na Vás i na miminko. Ukážeme si, jak vypadá vhodná poloha miminka v šátku a jaké jsou její přednosti. Dostaneme se i k otázce kojení v šátku. Úvaz si několikrát podle potřeby vyzkoušíte s panenkou. Probereme i šátky a oblečení podle sezony. Přestože na první pohled může vypadat vázání dětí do šátku složitě, nic složitého na tom není. Dobře to jde i tatínkům! 

Jsem absolventkou kurzu 2016 pro lektory šátkování V Bavlnce. Sama nosím našeho synka téměř od narození, nejprve v šátku, později více v ergonomickém nosítku, na střídačku s kočárkem :-). Nyní bych se opět chtěla vrátit zase více k šátku.  Šátek či nosítko jsou mými velkými pomocníky, jak na výlety, do přírody, do města, nebo i doma např. při vaření, úklidu atp.

Na to, že je nošení dětí prospěšné poukazuje např. tato studie zde:

Studie : NOŠENÍ A DECHOVÁ ČINNOST NOŠENÝCH DĚTÍ
Waltraud Stening
Patrizia Nitsch
Gernot Wassmer
Bernhard Roth
Dětská nemocnice, výzkumný ústav, Univerzita v Kolíně n. Rýnem, Německo
Kardiorespirační systém nošených dětí v šátku, testovány předčasně narozené děti a děti narozené v termínu.
VÝŇATEK
CÍL: Stále více rodičů v naší společnosti, nosí své děti v šátku. Tato studie byla provedena na základě toho, aby se zjistilo, zda nošené děti trpí závažnými kardiorespiračními změnami.
METODA: Bylo testováno 24 předčasně narozených dětí a 12 dětí, narozených v termínu. Jejich životní funkce byly průběžně monitorovány, v situaci, kdy byly nošeny v šátku (jak v horizontální, tak ve vertikální poloze) a také když ležely v kočárku.
Zaznamenávala se : saturace kyslíku, srdeční frekvence, průchod dýchacích cest, bráníční dýchání a obecné pohyby.
VÝSLEDKY: Děti nošené v šátcích, neprokázaly změny v saturaci kyslíku nebo srdeční frekvenci. 90% těchto dětí, nošených v obou pozicích, mělo odchylku +/- 2%, ve srovnání s dětmi, ležícími v kočárku. Nicméně bylo pozorováno snížení saturace kyslíku mezi vertikální polohou, 96,3% ( odchylka 1,8) a horizontální polohou 96,1% ( odchylka 2.0), saturace kyslíku v kočárku byla 97,1 (odchylka 1,5).
Stupeň a výskyt desaturace a bradykardie se v případě, kdy jsou děti nošeny, nemění.
V obou případech byly tyto odchylky prokázany pouze u předčasně narozených dětí.
ZÁVĚR: Užívání nosičů (šátků), není spojeno s rizikem a neprokazuje kardiorespiarční změny, ne u dětí v termínu, ani u předčasně narozených.

V případě vašeho zájmu mě kontaktujte.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com