Bezplenková komunikační metoda

Bezplenková komunikační metoda (BKM) aneb přirozená hygiena kojenců

Často se setkávám s reakcí maminek, když se zmíním o BKM, že bez plenek by si to takto brzy netroufly…Ovšem on je název této metody trochu zavádějící a možná schválně provokativní. Pleny jsou k této metodě nepostradatelnou součástí! J A začít se může hned od narození.

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa).  Jejím základem je zesílení a prohloubení komunikace mezi rodičem a dítětem. Dítě od narození signalizuje svoje potřeby, včetně vyprazdňování. Rodiče o tom ale mnohdy nevědí.

O této metodě jsem před narozením syna okrajově slyšela a pohlížela jsem na ni spíše skepticky. Po narození mýval syn potíže s vyprazdňováním. Dělalo mu velké úsilí se vyprázdnit, vždy to doprovázelo urputné tlačení a zrudnutí v obličeji. Vždy jsem to na něm poznala a tak jsem si řekla, co ho při tom zkusit přidržet nad nočníčkem? A od té doby jsme v podstatě „bezplenkovali“. Stolici jsme chytili do nočníku téměř vždy, s čůráním to bylo o něco těžší. Někdy se podařilo, někdy ne. Bezplenkovku jsme praktikovali převážně doma. Ale i takto částečně používaná metoda má smysl. Došlo nám také, že poloha v klubíčku, která se praktikuje při BKM, pomáhá dětem nejen s vyprazdňováním, ale také se tím zbavují „prdíků“ a předchází se opruzeninám. Tyto děti také mnohem méně trpí kolikami. Navíc se již takto brzy učí to, že mokrá plena není normální, což následně signalizují. Přechod na nočník je pak mnohem snadnější!

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10805121298-gejzir/216562235000006/obsah/457998-bezplenkova-komunikacni-metoda

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com